"Знай свої права: кредити"

 


 
До уваги військовослужбовців-позичальників та членів їхніх сімей!
Законодавством встановлено, що захисники та члени їхніх родин можуть заборонити турбувати їх щодо заборгованості по кредиту.
Адже наші воїни мужньо боронять рідну землю, і ніщо немає відволікати їх від наближення перемоги!
 
Детальніше про це правило!
Колектори та фінансові установи не можуть з власної ініціативи взаємодіяти з військовослужбовцями та членами їхніх сімей, якщо вони відмовляться від такої взаємодії. Це правило розповсюджується на період дії воєнного стану та упродовж трьох місяців після його припинення або скасування.
Така вимога законодавства стосується позичальників, що належать до захищеної категорії, та їхніх близьких осіб. 
 
Які особи належать до захищеної категорії?
 • Військовослужбовці Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України.
 • Військовослужбовці, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після їхнього звільнення із військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби.
 • Члени сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
 • Особи, які перебувають у полоні або з якими втрачено зв'язок, зниклі безвісти.
 
Як відмовитися від нагадування про необхідність сплати чергового платежу за кредитом?
Для відмови військовослужбовцям-позичальникам (або їхнім близьким особам) варто:
 • повідомити про це свого кредитодавця, нового кредитора, колекторську компанію;
 • надати йому копії відповідних підтвердних документів про свою належність до захищеної категорії.
Перелік документів, які підтверджують належність особи до захищеної категорії за посиланням: http://surl.li/cyjlc
 
У разі порушення фінансовою установою ваших прав, звертайтеся до Національного банку України.
Більше інформації про кредитні послуги читайте на #ЗнайСвоїПрава_Кредити https://promo.bank.gov.ua/know-your-rights-loans/#section-2
 
 
 
Платіть за кредитом, якщо маєте змогу. Це важливо для економіки країни та роботи банків. Якщо фінансове становище різко погіршилося, зверніться до фінансової установи, де оформлений кредит, з проханням оформити реструктуризацію.
 
Реструктуризація – це зміна умов кредитного договору на лояльніші для позичальника з урахуванням його фінансового стану, що дає можливість сплачувати за кредитом.
 
Переваги реструктуризації:
 • ваша кредитна історія не погіршується;
 • зменшення щомісячного платежу за кредитом, що дозволяє зменшити навантаження на сімейний бюджет;
 • фінансова установа не нараховує штрафні санкції, якщо ви скористалися реструктуризацією і не маєте простроченої заборгованості.
 
Які можуть бути варіанти реструктуризації?
 • Продовження строку користування кредитом і зменшення щомісячного платежу.
 • Скасування пені та штрафних санкцій.
 • Списання частини боргу.
 
Також в окремих випадках банк може йти на інші умови реструктуризації, наприклад, позичальник достроково сплачує 10–15% боргу, після чого фінансова установа знижує відсоткову ставку.
 
Майте на увазі! Фінансова установа може відмовити у реструктуризації боргу.
Адже зміна умов кредитного договору на лояльніші для позичальника – це її право, а не зобов’язання.
 
Як оформити реструктуризацію?
Необхідно звернутися до фінансової установи з офіційною заявою про реструктуризацію та надати документи, які підтверджують виникнення обставин, за яких ви не маєте змоги платити за кредитом: це може бути втрата роботи, працездатності тощо.
Детальний пакет документів уточнюйте у фінансової установи, в якій у вас оформлений кредит. Реструктуризація оформлюється підписанням договору, де зазначені нові умови кредиту.
 
ВАЖЛИВО! У період дії воєнного стану та у 30-денний строк після дня його припинення або скасування споживач не нестиме відповідальності перед кредитодавцем у разі прострочення виконання зобов’язань за споживчим кредитом, зокрема – у разі прострочення штрафи та пеня не нараховуватимуться.
Більше інформації про кредитні послуги читайте на #ЗнайСвоїПрава_Кредити https://promo.bank.gov.ua/know-your-rights-loans/
 


З моменту впровадження воєнного стану фінансові установи активно запроваджували кредитні канікули строком від 1 до 3 місяців. Адже не всі позичальники в умовах війни спроможні вчасно обслуговувати кредити.
 
Що таке кредитні канікули?
Кредитні канікули – це відтермінування здійснення платежів за кредитом. Така пауза у сплаті за кредитом тимчасово знімає кредитне навантаження з позичальника та не псує кредитну історію. При цьому пені та штрафи за несплату не нараховуються. Але варто розуміти, що кредитні канікули не зменшують суму боргу і що найголовніше – не прощають його.
 
Відтермінування може стосуватися сплати "тіла" кредиту та/або нарахованих відсотків залежно від пропозицій фінансової установи. У кожної фінансової установи свої умови кредитних канікул.
 
Памятайте, що рішення про кредитні канікули – право фінансової установи, а не її обов’язок.
 
Які умови кредиту після завершення кредитних канікул?
Після завершення кредитних канікул позичальники повертаються до регулярного графіка щомісячних платежів за кредитом.
 
Детальніше про особливості обслуговування кредитів під час воєнного стану читайте на посиланням: https://promo.bank.gov.ua/fin-defense/#section-22
Про кредитні послуги читайте на #ЗнайСвоїПрава_Кредити https://promo.bank.gov.ua/know-your-rights-loans/
 
 


Прострочення кредиту, як правило, призводить до залучення колекторів. Це законний спосіб, у який фінансові установи проводять стягнення заборгованості. 
Компанії, що провадять колекторську діяльність, повинні бути внесеними до реєстру Національного банку
 
Якщо ви зіштовхнулися з роботою відповідних компаній, то повинні знати про свої права та права колекторів, що займаються стягненням простроченої заборгованості.
 
Як колектори повинні комунікувати зі споживачем?
Законодавством встановлено виключний перелік способів дозволеної взаємодії колектора зі споживачем фінпослуг.
Під час першого контакту зі споживачем колектор зобов’язаний представитись та повідомити підставу такої комунікації, а саме:
 • повідомити власне ім’я або попередити про те, що взаємодія здійснюється без залучення працівника колектора (голосові повідомлення);
 • назву кредитора, компанії, яку представляє;
 • контакти для зв’язку;
 • правову підставу взаємодії;
 • розмір боргу, неустойки та інших платежів за порушення зобов'язання.
 
Колектору дозволено повідомляти боржника про наявність заборгованості у таких формах:
 • проводити телефонні та відеопереговори, особисті зустрічі зі споживачем. Проведення особистих зустрічей можливе виключно з 9 до 19 години за умови, що особа, з якою здійснюється взаємодія, не заперечує проти проведення з нею зустрічі та попередньо надала згоду на особисту зустріч під час телефонної розмови або окрему письмову згоду на це. Місце і час зустрічі підлягають обов’язковому попередньому узгодженню;
 • надсилати текстові, голосові та інші повідомлення лише упродовж певного часу;
 • надсилати поштові відправлення із позначкою "Вручити особисто" за місцем проживання (чи перебування) або за місцем роботи фізичної особи.
 
Більше інформації про кредитні послуги читайте на #ЗнайСвоїПрава_Кредити https://promo.bank.gov.ua/know-your-rights-loans/
 
 
 
 
 
 Колектори мають право повідомляти боржника про наявність заборгованості, але з дотримання правил етичної поведінки, які визначені законодавством України.
Які дїі колекторам вчиняти заборонено?
 • ·        шукати та використовувати дані щодо графіка роботи боржників, стану їхнього здоров’я, зустрічей з рідними, мандрівок та інформацію у соцмережах;
 • ·        використовувати погрози, шантаж, вчиняти психологічний та фізичний тиск;
 • ·        вводити в оману споживача щодо розміру боргу, вимагати компенсації витрат колектора на заходи, спрямовані на погашення заборгованості;
 • ·        взаємодіяти з 20.00 до 9.00, а також у вихідні, святкові та неробочі дні за власної ініціативи колекторів;
 • ·        використовувати сервіс автодозвону понад 30 хвилин на добу;
 • ·        взаємодіяти з особами (крім споживача, його представника, спадкоємця, поручителя, майнового поручителя), які не надали згоди на таку взаємодію;
 • ·        вимагати від іншої особи, з якою здійснюється взаємодія, погасити прострочену заборгованість за рахунок власних коштів;
 • ·        зустрічатися з боржником без погодження цієї зустрічі;
 • ·        з власної ініціативи взаємодіяти з боржником та іншими особами у разі, якщо людина перебуває в лікарні, є недієздатною або обмеженою в дієздатності особою, інвалідом I групи, особою віком до 18 років, після отримання підтверджувальних документів;
 • ·        взаємодіяти більше двох разів на добу з власної ініціативи тощо.
 
Що робити, якщо колектори порушують ваші права?
 1. Запитати назву фінансової установи з якої телефонують.
 2. Зафіксувати порушення своїх прав: записати дзвінки, зробити скріни повідомлень та журналу дзвінків.
 3. Надіслати скаргу на адресу цієї фінансової установи.
Якщо вашу скаргу проігнорують, надайте ці матеріали до Національного банку разом зі скаргою на фінансову установу. Зробити це можна заповнивши онлайн-форму для звернень на сайті НБУ за посиланням http://surl.li/msgv
 
 1. Якщо вам погрожують або застосовують психологічне та фізичне насильство – зверніться в Національну поліцію України (102).
ВАЖЛИВО! Компанії, що провадять колекторську діяльність, повинні бути внесеними до реєстру Національного банку. В іншому випадку – НБУ, на жаль, допомогти не зможе. Потрібно звертатися до правоохоронних органів.
Більше інформації про кредитні послуги читайте на #ЗнайСвоїПрава_Кредити https://promo.bank.gov.ua/know-your-rights-loans/
 
 Не брали кредит і нічого не підписували – відмовтеся від взаємодії з колектором.
Трапляються випадки, коли колектори телефонують або надсилають повідомлення з приводу кредиту, який особа не брала і не виступала поручителем. 
 
Що робити у такому випадку?
 1. 1.    Перевірте, чи справді у вас немає боргів.
  Це можна зробити в бюро кредитних історій (один раз на рік така послуга безкоштовна).
 
 1. 2.    Якщо ви стали жертвою шахраїв, і на ваше ім’я оформили кредит, зверніться до фінансової установи, яка вимагає з вас плату за кредитом, із зазначенням деталей. Також напишіть заяву у правоохоронні органи.
 
 1. 3.    Боргів немає – відмовтеся від взаємодії з колектором. Якщо колектор продовжує турбувати, це можна розцінювати як порушення ваших прав, у такому разі потрібно:
 • запитати назву фінансової установи, з якої телефонують, дізнатися підставу дзвінка;
 • зафіксувати порушення своїх прав (зробити скріншоти екрана телефону з повідомленнями та журналу дзвінків, зробити аудіозапис телефонних розмов тощо);
 • надіслати скаргу на адресу компанії, представники якої вас турбують.
Якщо немає реакції – написати скаргу на фінансову установу до Національного банку України, додавши зібрані матеріали, що підтверджують порушення ваших прав.
 
Як можна звернутися до Національного банку України:
 • написати до чат-боту “НБУ Контактний центр” в месенджерах (вайбері або телеграмі);
 • зателефонувати до контакт-центру – 0 800 505 240;
 • заповнити онлайн-форму для звернень на сайті НБУ за посиланням http://surl.li/msgv
 
Більше інформації про кредитні послуги читайте на #ЗнайСвоїПрава_Кредити https://promo.bank.gov.ua/know-your-rights-loans/